Școala instituție importantă în viața copilului!

Prima zi de școala din viața fiecărui copil reprezintă pasul în viață pe acesta îl face.Influența părinților, modul de transmitere a informațiilor despre școală, copilului poate să îl facă să aibă un sens pozitiv sau negativ dacă este părinții nu se implică în relația copil-școală.
Învățătorul din clasele primare are rolul cel mai important de a învăța copilul cunoștințele, precum și modul în care copilul percepe școala, să vină de plăcere la ore.
Părinții trebuie încă din clasele primare să se ocupe de copii individual acasă pentru a-l ajuta să-și deschidă orizontul și formarea lui pentru următoarele etape din viață. Este important să vă ocupați de copiii încă de când sunt mici să le transmiteți plăcerea pentru școală și respect pentru dascăli.
Părinții învață odată cu copiii să fie buni școlari!

MULT SUCCES ÎN NOUL AN ȘCOLAR!!!

Articol redactat
Sociolog.Claudiu Lăzeanu