Copii pe masură ce cresc menţinerea unui stil de viaţă activ este din ce în ce mai greu de realizat datorită programului încărcat de la şcoală, senzaşia acestora că nu se pricep la diverse sporturi, lipsa unui model în acest sens şi familiile cu un program zilnic încărcat. In plus, chiar şi în cazul în care copiii doresc să rămană activi din punct de vedere fizic, părinţii pot avea anumite reţineri să îi lase să zburde nesupravegheaţi în cartier.
Încurajaţi-vă copiii să meargă pe bicicletă şi pe role. Asiguraţi-vă însă că vor purta cască şi alte echipamente de protecţie;
Învăţaţi-i pe copii să meargă pe jos cât mai des posibil, de exemplu atunci când trebuie să ajungă la casa unui prieten, la un magazin sau în oricare alt loc unde mersul pe jos este lipsit de riscuri. În zilele în care nu există astfel de deplasări, sugeraţi-le să scoată câinele la o plimbare;
Ascultaţi muzică şi dansaţi. Nu trebuie să vă formalizaţi, mişcările de dans nu trebuie să fie neapărat perfecte. Scopul este de a vă amuza şi de a face puţină mişcare;
Sportul într-un cadru organizat nu reprezintă singura modalitate prin care copiii se pot bucura de activităţile de grup. Ei se pot întâlni cu prietenii lor pentru a juca hockey pe iarbă, să exerseze aruncările la coşul de basket, sau să joace fotbal chiar şi pe un teren viran. Inspectaţi spaţiile de recreaţie din apropierea locuinţei dumneavoastră pentru a descoperi sălile de sport, terenurile de tenis sau piscinele pentru înot şi sărituri în apă.

Articol redactat:
Sociolog.Claudiu Lăzeanu